Bir Netflix Dizisi: Freud

  • 29 Eylül 2020, Salı

Netflix yapımlarından biri olan "Freud" 23 Mart 2020 tarihinde platformda yerini aldı. Alman yapımı diziler bu güne kadar yüzümüzü kara çıkarmadı. Dogs Of Berlin, Dark gibi yapımlar hem senaryosu hem oyuncu kadrosu hem de çekimleriyle beğeni topladı.

Bakalım Freud’da bu diziler gibi başarılı olabilecek mi?

Bu diziyi izlemek için: freud izle

 

OYUNCU KADROSU

Dr. Sigmund Freud’u Avusturya asıllı oyuncu Robert Finster canlandırıyor.

Freud’un henüz kariyerinin başındaki, genç ve toy halini ilk izlenim için oldukça iyi canlandırmış.

Robert Finster dışında, Ella Rumpf, gizemli medyum ve Freud’un yeni hastası Fleur Salomé karakterine hayat veriyor.

Özellikle bu iki karakterin birbirlerini nasıl etkileyecekleri ve doğa üstü ile bilimin nasıl çatışacağı merak konusu.

Ayrıca Anja Kling, Georf Friedrich, Freud Philipp Hochmair ve Brigitte Krenn gibi oyuncular da canlandırdıkları karakterlerle oldukça dikkat çekiyor.

Dizinin yaratıcı ekibinde ise Marvin Krenn, Benjamin Hessler ve Stefan Brunner bulunmakta.

 

FREUD DİZİSİNİN KONUSU NEDİR?

Genç doktor Sigmund Freud, insan zihniyle ilgili eski ve kalıplaşmış bilgilerin ötesinde, kendi anlamlandırdığı bilinçaltının derinliklerine inmek için “hipnoz yöntemini” geliştirmektedir. Hem yaşı hem ırkı hem de cemiyetine göre oldukça “simyacı” bulunan bu fikri yüzünden dışlanan genç doktor, psikanalizi ve hipnozu tıp dünyasına kazandırmak ve kendini kanıtlamak için çok yoğun bir şekilde çalışmaktadır. Hemen hemen hiç uyumayan ve kokain bağımlısı olan bu genç doktor, kurula kendini kanıtlayabilmesi için yardımcısı Leonore’den hipnotize edilmiş gibi yapmasını rica eder. Çünkü ona göre hipnozu başaracaktır ancak bunun için sadece zamana ihtiyacı vardır. Eski kafası ve yeniliğe açık bilim insanlarının oluşturduğu bu kurul Freud için oldukça zorlu olacaktır. Bu karmaşanın arasında bir davette seyirci olduğu bir ayin de medyum Fleur Salomé ile yollarının kesişmesini sağlar. Belli ki dizinin ilerleyen bölümlerinde medyum Fleur’un zihnine yaptığı yolculuk ve Freud’un kendini kanıtlama çabasını izleyeceğiz.

 

Özellikle dizinin genç ve yolunu bulmaya çalışan bu Freud’u anlatması ayrıca hoşuma gitti. Toplumdaki kalıplaşmış dogmatik yargıların insanları nasıl etkilediğini ve bunların bilimle nasıl yıkıldığını izleyeceğimiz bu yapım diğer bölümleri için beni oldukça heyecanlandırdı.

 

FREUD DİZİSİ HAKKINDA SOSYAL MEDYA YORUMLARI

Dizi henüz Netflix’te yayınlanmaya başladığı için hakkında çok sosyal medya yorumu bulunmamakta.

Ancak bulduğum sosyal medya yorumlarından en dikkat çekenlerden biri, dizinin gotik havasından dolayı Penny Dreadful’a benzetilmesi.

Ayrıca bu gotik, Victorian tarzının nedenini çoğu kişi Alman yapımı olmasına bağlamış ve bu atmosferi sevmişler.

Aynı şekilde çoğu kişi dizinin atmosferini “ürkütücü” bulmuş ki bu iyi bir şey çünkü gerilim dizilerinin öyle olmasını isteriz di mi? Ayrıca belli ki Freud, son zamanlarda Netflix’in en heyecanlandıran yapımlarından biri. En azından twitter ve reddit’e bakıldığında kullanıcıların günlerdir bu yapımı iple çektiğini görüyoruz. Yani beklentiler yüksek gibi görünüyor.