Lost Dizisi Konusu ve Oyuncuları

  • 24 Mayıs 2020, Pazar

Birçok kişinin yabancı dizi bağımlısı olmasına sebep olan Lost’un hikayesi, gizemli bir adaya düşen uçak ile başlamaktadır. Amerikan yapımı olan dizide, hikayemiz Sidney’den kalkan bir uçak ile başlamaktadır. Uçağın hedefi Los Angeles’tır fakat henüz Güney Pasifik Okyanusu üzerinde iken düşer. Düşülen adanın gizemli olduğu ise dizi bölümleri geldikçe anlaşılmaktadır.

Lost

Lost 1. Sezon 1. Bölümü İzle

 

Dizinin büyük bölümü adada geçiyor olsa da, kimi zaman kahramanlarımızın gerçek hayatları da canlandırılarak, karakterleri daha iyi anlamamız da sağlanmaktadır. İlk bölümü 2004 yılında yayınlanan Lost, reyting rekorları kırmıştır. Dizinin ilk 2 sezonu büyük ses getirmiş fakat final bölümü, en büyük reytingi almıştır.

 

Günümüzde yabancı diziler ile içli dışlı olan kime sorarsanız sorun, en büyük hüsran da yine Lost finali ile gerçekleşmiştir. Tepeden tırnağa gizemler ile dolu olması nedeni ile final bölümü, birçok izleyici tatmin etmemiştir. Peki final bölümü olan bir diziyi neden izleyeyim ki? diye sorabilirsiniz. Final bölümü ile çok açık bırakmış olsa da, Lost kesinlikle gelmiş geçmiş en iyi diziler arasında bulunmaktadır. Öyle ki, bir sonraki bölümde neler olacak düşüncesi ile bir gecede koca bir sezonu bitirirken bulabilirsiniz kendiniz.

 

Efsane dizi ekranlara ABC kanalı aracılığı ile gelmiştir. Çekimler ise Hawaii adasında gerçekleşmiştir. Döneminin en maliyetli dizilerinden bir tanesidir. Dizi toplamda 121 bölüm sürerek 2010 yılında final yapmıştır. Her bölümü ortalama olarak 15 milyon Amerikalı tarafından izlenmiştir. Amerika’da reyting rekorları kırmakla kalmamış, tüm dünyada da internet vesilesi ile yayılmış ve herkes tarafından hayranlık kazanmıştır. Dizinin daha sonra oyunları, çizgi romanları ve fan kulüpleri açılmıştır. Dizide görülen kodlama sistemi ise bugün hala birçok dizi ve film tarafından gönderme almaktadır.

 

Finali ile bir skandala imza atmış olsa da Lost; dizi tarihine adını altın harfler ile yazdırmayı başarmıştır. Bu yazıyı okuyan ve Lost izlemiş okurlarımızın büyük bir bölümüne, finalde ne oldu? diye sorsam muhtemelen hiçbir şey hatırlamadıklarını söyleyeceklerdir. Bu nedenle, ikinci kez izlenmesi gereken dizilerden bir tanesi de kesinlikle Lost’tur diyebilirim.

 

Lost hakkında giriş bilgiler verdiğimize göre artık dizinin konusuna geçebiliriz.

 

Lost 1. Sezon Konusu

İlk sezon 24 bölümden oluşmaktadır. Oceanic Havayolları’na ait 815 sefer sayılı uçağın bir adaya düşmesi ile başlamaktadır. Uçak adaya düştüğü anda tam bir can pazarı yaşanmaktadır. Yaralı insanlar, hamileler, çocuklar ve hayvanlar, ne yapacaklarını bilmeden kaçışmaktadır. Uçağın parçaları adanın 4 bir yanına savrulmuş ve halen patlamalar gerçekleşmektedir.

 

Jack, bir doktor olması nedeni ile ilk müdahaleleri yapar ve bir anda adanın doğal lideri olarak göze çarpar. Ada halkı, elbette bir an önce kurtarılmayı beklemektedir fakat günler geçtikçe umutları da azalmaktadır. Elbette tüm gayretleri, bir şekilde seslerini duyurma ve adadan kurtulma üzerine olacaktır.

 

Adada günler geçtikçe, düştükleri yerin normal bir toprak parçası olmadığının farkına varırlar zira adada tuhaf bir yaratık vardır fakat onu göremezler. Ayrıca tropikal bir ada olmasına rağmen, adada kutup ayısı vardır.

 

Bir süre sonra ‘The Others’ dedikleri, diğerleri diye bir grubun da adada yaşadığını fark ederler. Bu grup tehlikelidir, öyle ki bir süre sonra Charlie ve Claire, diğerleri ismini verdikleri bu grup tarafından kaçırılır. Charlie, bu gruptan bir kişiyi öldürür. Bu arada Claire hamiledir.

 

Adada günler geçtikçe, kurtulmak için çare yolları arayan grup bir Fransız kadın ile karşılaşır. Daniele ismindeki bu kadın, tam 16 yıl önce adaya düşmüştür. 16 yıldır kurtarılmamış olması, ada halkının umutlarının giderek azalmasına neden olacaktır.

Bu arada dizinin işleyişini değiştirecek olan gizemli bir kapak bulurlar. Bu kapak, yer altı evine açılan bir kapıdır. Adanın bazı sakinleri ise umutlarını hala kaybetmemişlerdir ve adadan gitmek için sal yapmaya koyulurlar. Yer altı evine açılan kapak çok güçlüdür fakat bir şekilde dinamit bulunur ve kapak patlatılır. Sezon finalinde kapak açılmış olur.

 

Bu arada sal yaparak adadan kurtulmanın derdinde olan grup, salı tamamlayarak okyanusa açılırlar fakat işler iyi gitmez. Saldırıya uğrarlar ve adanın siyahi sakini Michael’in oğlu Walter kaçırılır.

 

Lost 2. Sezon Konusu

İlk sezon gibi ikinci sezon da 24 bölümden oluşmaktadır. İlk sezondaki kaçırılma ve patlama sonrasındaki 2 ay, bu sezonda işlenecektir. Artık adada uzun süre kalmış olan ada sakinleri arasında, sürtüşmeler ve liderlik çatışmaları başlamıştır. Ayrıca dizideki gizemli olayların sayısı da giderek artmaktadır. Dizinin en çok ilerleme kat ettiği sezon da, bu sezon olarak bilinmektedir.

 

Bu arada uçak düşerken, tek bir alana düşmemiştir. Havada parçalanmış, ucu ayrı yere ortası ayrı yere ve kuyruk bölümü de farklı bir bölgeye düşmüştür. Kuyruk bölümünde düşenler de adadadır ve asıl kahramanlarımız ile denk gelirler. Sonuç olarak iki ana grup ve adada zaten olan kişiler tanışmış olur.

 

Patlatılan kapağın altından Desmond diye bir adam çıkar. Bu 3 grup güçlerini birleştirerek, ortak düşmanları olan diğerleri ile savaşacaklardır. Bu arada yer altında buldukları Desmond, uçağın düşme sebebidir. Adadaki Dharma Girişimi ortaya çıkar ve bazı gizemler aydınlanır. Sezonun en dikkat çeken olaylarından bir tanesi de çocuğu kaybolan Michael’in ada sakinlerine ihaneti olacaktır.

 

Dizinin en gizemli adamlarından olan Ben Linus; ada sakinlerinin lideri konumundaki Jack’i ve onunla beraber Kate ve Sawyer’i de kaçırır.

 

Lost 3. Sezon Konusu

Bu sezon, ilk iki sezondan 1 bölüm eksik olarak 23 bölümden oluşmaktadır. Hikaye kazanın 3. ayına girerken başlamaktadır. Duman yaratık artık kendini daha çok göstermeye başlamıştır ve sesi oldukça ürkütücüdür. Diğerleri ile mücadele devam etmektedir, hatta onlardan bir kişi ada sakinlerine katılmaya karar verir. Aynı şekilde ada sakinlerinden birisi de, diğerlerine katılır. Artık savaş çok şiddetlidir.

 

Sezonun en can alıcı noktası ise ada sakinlerinin nihayet bir gemi ile iletişime geçmeyi başarmış olmasıdır. Solan umutları tekrar yeşermeye başlamıştır.

 

Lost 4. Sezon Konusu

Bu sezon, hayranlar üzülmüştür zira normalde 23 olan bölüm sayısı 16 bölüme düşürülmüştür. Sebebi ise Amerika’da çok büyük bir grev düzenlenmiş olmasıdır. Planlanan 16 bölüm bile çekilememiş, 4. sezonda sadece 14 bölüm izleyicilere sunulmuştur.

 

Bir önceki bölümde fedakarlık yaparak hayatını kaybeden Charlie’nin acısı ada sakinleri üzerindedir fakat Charlie, ölümü ile onlara bir kapı açmıştır. Bir gemiye çağrı yollayabilmişlerdir. Gemi adaya gelir fakat herkesi götürmez sadece 6 kişiyi alır. Adadan kurtulan 6 kişinin, daha sonraki hayatları da dizi boyunca ekranlara gelecektir. Daniel, Charlotte, Miles ve Frank karakterleri, gemiden adaya iniş yaparlar.

 

Jack, bunlardan şüphelenir ve ekibi ile beraber Miles’ı kaçırırlar. Daha sonra geminin amacının Ben Linus’u kaçırmak olduğunu anlarlar. Geminin arkasında ise kapağın altında bulunan Desmond’un sevgilisi Penelope’nin babası Charles Widmore bulunmaktadır. Widmore, gemiyi adayı ele geçirmek ve Ben’i kaçırmak amacı ile göndermiştir. Sezonun sonunda gemi patlayacak ve gemide bulunan Michael’de ölecektir. Michael, Ben’in ajanı olarak gemiye katılmıştır.

 

Lost 5. Sezon Konusu

Önceki sezona göre 3 bölüm fazla olan 5. sezonda, 17 bölüm izliyor olacağız. Bu sezonda, adadan sonraki hayatı da çok fazla ekrana yansıtıyor yapımcılar. Ada sakinlerinin büyük bölümü artık Dharma girişim üyesi olarak çalışmaya başlarlar.

 

Bu arada Jack’in hidrojen bombası patlatması neden ile 2 farklı zaman çizgisi oluşacaktır. Kafanız karıştı biliyorum fakat izleyince de bu karışıklık gitmeyecek. Bu sezonla beraber, zaman ve mekan kavramlarının giderek iç içe girdiğini göreceksiniz.

 

Lost 6. Sezon Konusu

Final bölümünü de içeren 6. sezon, 2010 yılında ekrana geldi. Beşinci sezonda patlayan bomba ile oluşan iki zaman çizgisini, bu bölümde daha net izliyoruz. Alternatif zamanda, uçak patlamaz ve normal inişini yapar.

 

Bu sezonu çok anlatmak istemiyorum. Anlatmam hem ağır spoiler olacak hem de zaten karışan kafanızı, fazlası ile karışacaktır. İzlemediyseniz zaten izleyeceksiniz, izlediyseniz de muhakkak tekrar izlemenizi öneriyorum. Hatta ben de yakın zamanda son sezonu tekrar izlemeyi düşünüyorum.

 

Lost Oyuncuları

Dizide çok fazla oyuncu ve karakter bulunmaktadır. Dizi maliyetinin yüksek olmasının en büyük nedeni de budur. Öyle ki dizide hiç değişmeyen 14 ana karakter bulunmaktadır. Elbette bunların bazıları ölecektir.

 

Dizinin başrolü ve güzel yıldızı Evangeline Lilly, Kate Austen karakterini canlandırdı. Bu karakter isyankar ve hırçın bir kadın. Aynı zamanda bir kanun kaçağı. Uçağa binme sebebi de hapse götürülüyor olması.

 

Adanın lideri konumunda olan doktor Jack Shephard ise Matthew Fox tarafından canlandırıldı. Adadaki diğer lider olma potansiyeli olan ve bir profesyonel hırsız olan Sawyer ise dünyanın en yakışıklı adamlarından birisi olan Josh Holloway tarafından ekrana yansıtılmıştır.

 

Diğer oyuncuları aşağıda canlandırdıkları karakterler ile beraber bulabilirsiniz.

Jorge Garcia – Hugo ‘Hurley’ Reyes

Josh Holloway – James ‘Sawyer’ Ford

Yunjin Kim – Sun-Hwa Kwon

Evangeline Lilly – Kate Austen

Terry O’Quinn – John Locke

Naveen Andrews – Sayid Jarrah

Matthew Fox – Dr. Jack Shephard

Daniel Dae Kim – Jin-Soo Kwon

Emilie de Ravin – Claire Littleton

Michael Emerson – Ben Linus

Henry Ian Cusick – Desmond Hume

Dominic Monaghan – Charlie Pace

Harold Perrineau – Michael Dawson

Elizabeth Mitchell – Dr. Juliet Burke

Ken Leung – Miles Straume

Nestor Carbonell – Richard Alpert

Maggie Grace – Shannon Rutherford

Malcolm David Kelley – Walt Lloyd

Jeremy Davies – Dr. Daniel Faraday

Jeff Fahey – Frank Lapidus

Ian Somerhalder – Boone Carlyle

Adewale Akinnuoye-Agbaje – Mr. Eko

Michelle Rodriguez – Ana Lucia Cortez

Zuleikha Robinson – Ilana Verdansky

Cynthia Watros – Libby Smith

L. Scott Caldwell – Rose Nadler

Rebecca Mader – Dr. Charlotte Lewis

Sam Anderson – Bernard Nadler

Mira Furlan – Danielle Rousseau

M.C. Gainey – Tom Friendly

Tania Raymonde – Alex Rousseau

John Terry – Dr. Christian Shephard

Alan Dale – Charles Widmore

Dustin Watchman – Scott Jackson

François Chau – Dr. Pierre Chang

Kiele Sanchez – Nikki Fernandez

Rodrigo Santoro – Paulo

Kimberley Joseph – Cindy Chandler

Sonya Walger – Penelope ‘Penny’ Widmore

Andrea Gabriel – Noor ‘Nadia’ Abed Jaseem

William Mapother – Dr. Ethan Rom

Kevin Durand – Martin Keamy

Marsha Thomason – Naomi Dorrit

Fredric Lehne – Marshal Edward Mars

William Blanchette – Aaron

Blake Bashoff – Karl Martin

Christian Bowman – Steve Jenkins

Gelmiş geçmiş en gizemli ve sürükleyici dizilerden birisi olan Lost hakkındaki fikirlerinizi ve yorumlarınızı mutlaka bize iletiniz. Gözden kaçırdığımız noktaları da yazarak, konumuzun zenginleşmesini sağlayabilirsiniz.

 

Lost Hakkında Bilinmeyenler

  • Sadece Sawyer ve Claire, ilk bölümden son bölüme kadar adada kalmıştır.
  • Dizinin uyuşturucu bağımlısı olan Charlie, maddeyi bırakır fakat bağımlılık onu çok zorlamaktadır. Bu çaresizliği en iyi şekilde oynayabilmek için karakteri canlandıran Dominic Monaghan, Yüzüklerin Efendisi filmindeki yüzüğe karşı çaresizliği oynayan Gollum’dan faydalanmıştır.
  • Hiçbir karakter, tüm bölümlerde oynamamıştır. En çok ekrana gelen karakter ise Hugo’dur. 121 bölümün 118’inde kendisini izledik.
  • Locke, Sayid ve Michael ilk senaryo taslağında olmayan karakterler.
  • Jack, öldürülmek üzere yazılan bir karaktermiş fakat sonradan vazgeçilmiş.